B&B: Anyuci finomságai

Csokoládés vörös áfonyás zabkeksz – A Blogkóstoló 8. fordulójára

Az előző Blogkóstolónak én voltam a háziasszonya, a stafétát Haninak adtam át. A második fordulótól jelen vagyok a játékban. Természetesen nem maradhattam ki most sem. Ebben a fordulóban Krinsztől kóstolgathattam. Az első perctő fogva, ahogy az oldalára mentem, mindig egy szón akadt meg a szemem: zabkeksz, zabkeksz, zabkeksz. Na igen régen sütöttem zabkekszet, pedig mennyire szeretjük. Így nem válogattam, hanem rögtön tudtam mi kell nekem. Krinsz nagyon finom zabkeksze. Több változatban készítette már. Én most csokis vörös áfonyásat készítettem. Haninak, volt egy olyan kérése, ha lehetséges és kedvünk van legyen Húsvét a téma. Így előkaptam a nyuszis, bárányos, emberkés és a kakasos kiszúróimat. Jól mulattunk én és a gyerekek is, mert persze őket is bevontam a kekszek készítésébe. Mondjuk az első kisült tepsi után már inkább a tesztelésben segítettek. Falták, míg én a többit szaggattam.

 Csokoládés vörös áfonyás zabkeksz:

30 dkg zabpehely
15 dkg liszt
3 ek méz
15 dkg vaj
1 tojás
1 tk vanília kivonat 
1 tk.szódabikarbóna
kevés só
7 dkg csokoládé
7 dkg aszalt vörös áfonya

 A zabpelyhet, ledarálom majd összekeverem a liszttel és a szóda bikarbónával. A csokoládét felaprítom, és elkészítem mellé az áfonyát. A vajat és a mézet felolvasztom, hűlni hagyom, majd elkeverem a tojás sárgájával. Hozzáadom a sót, a vaníliát. A fehérjét habbá verem és a többihez adom. Majd eldolgozom a nedves és a száraz hozzávalókat. 1 órára hűtőbe teszem. Majd lisztezett felületen kinyújtom. Kiszaggatom, és 200 fokra előmelegített sütőben sütöm, 5-7 percet. Rácson hagyom kihűlni.

Mosolygós raffaello keksz – A SAD 14. fordulójára

Ismét itt van egy újabb forduló, a Süss, Alkoss, Díszíts! röviden csak SAD játékban. A háziasszony ezúttal, Linyah. Aki önként jelentkezett, hogy van egy jó témája és meg szeretné valósítani. Ez szerintem nagyon jó, legyünk bátrak, ha van egy jó témánk. A Face Control, címet adta a fordulónak. Vagyis olyan édességeket vár aminek arca van. Íme az én kekszeim. Mondhatni raffaelló keksz, ugyanis van benne, vanília, kókusz, fehér csokoládé és mandula. A recept alapját Donna Hay, egyik műsorában láttam. Adtam hozzá ezt azt, így lett a sima fehér csokis kekszből, raffaello keksz.

 Mosolygós raffaello keksz:

 125 dkg puha vaj
220 g cukor
1 tk vanília
1 tojás
30 dkg liszt
80 g kókuszreszelék
100 g aprított fehér csoki
50 g aprított, hántolt, mandula

A vajat kikeverem a cukorral, majd hozzáadom a tojást és a vaníliát. Jól kikeverem és hozzáadom a lisztet, a kókuszt, a mandulát és a fehér csokit. Összegyúrom. Majd gombócokat készítek. A kekszekben nincs sütőpor, sem szóda bikarbóna. Így nem fognak iszonyatosan szétterülni. A gombócokat sütőpapíros tepsire teszem. Majd a tenyeremmel szétlapítom őket, amekkorára akarom. Nekem voltak laposabbak és ducibbak is. 180 fokra előmelegített sütőben sütöm, 10 percet. Jó ropogósak, mikor kihűlnek!

 Olvasztott csokoládéval díszítettem őket. Attól ilyen mosolygósak.

Pralinés kalácstekercsek – Brioche de Saint – Genix

Hát íme, az egyik legjobb felhasználási módja, a rózsa pralinénak. Persze azon kívül, hogy önmagában elfalatozgatjuk. Az egyik legfinomabb francia kalácsot vettem alapul a brioche de Saint – Genix-t. Igaz, a formáját, megváltoztattam. Valahogy, ha ilyen típusú kalácsról van szó, a tekercseket jobban kedvelem. De meg fogom sütni eredeti formájában is, mivel a család repetát kíván. A receptet itt találtam. 
Mostanság meglehetősen sok kalácsot, péksüteményt, fogok nektek bemutatni, mert nyelvvizsgázom és ezért mostanság sok francia oldalt böngésztem. Ez bizony felidézte, az ott töltött időszakot és ízeket. Amiket meg kell valósítanom. 
Ez egy úgynevezett hosszú kelesztésű kalács, vagyis 1 éjszakát állni hagyom a hűtőbe. Ebből adódik, hogy nagyon jó, ha valaki friss péksüteménnyel szeretné reggel, meglepni a családot, vagy éppen a gyerekeknek készíteni valamit a suliba. Nagyon jó alapja egy túros batyunak, vagy kakaós csigának, bármivel tölthetjük.

 Pralinés kalácstekercsek:

250 dkg liszt
3 tojás 
1 dl tej
30 g porcukor
nagy csipet só
1 csomag száraz élesztő
150g puha vaj
150 g tört praliné
 
 Az élesztőt felfuttatom a meleg tejben, előtte hozzáadtam a cukrot és a sót. Tálba teszem a lisztet, hozzáöntöm, az élesztőt, majd egyenként hozzágyúrom a tojásokat. Végül, a puha vajat hozzádolgozom. Jó rugalmas tésztát kell kapjak, ha nem elég rugalmas akkor lazítom langyos tejjel, bár én az eredeti recepthez képest több tejet adtam meg, mert nekem ennyit felvett. Meleg helyen 2 órát kelesztem, majd a hűtőbe teszem. 1 éjszakát állni hagyom. A tálat amibe van, mindenképp le kell fedni, alufóliával, vagy akár egy fedővel. Tehát, miután kb 10 órát hűtőzött a tészta, kiveszem és hagyom melegedni úgy 15-20 percet. Ekkor már bekapcsolom, a sütőt 180 fokra. Lisztezett deszkán kinyújtom, a tésztát, majd elkezdem hajtogatni. A két oldalát behajtom, majd az alját és a tetejét is. Megfordítom és újra nyújtom.  A menetét, lásd a fotón. Ezt megismétlem 4- szer. Nem kell szünetet tartani, a hajtogatások között.
Még egyszer kinyújtom, megszórom az aprított pralinéval, és feltekerem. A két végét nem kell behajtani. 6 tekercsre vágom. 24 cm-es tortaformát kibélelem sütőpapírral. Majd beleteszem a tekercseket, úgy, hogy olvasztott vajjal megkenem, a tekercsek oldalát. Hagyom még egy 15 percet kelni, lekenem tojással, majd a sütőbe teszem kb. 30 percre. Miután megsült eltávolítom a formát. Szépen foszlik, amikor szétszedem a tekercseket. Finom lágy a kalács, jó ropogós a praliné, nagyon jók együtt.



Nyújtás és hajtogatás:






Rózsa praliné (mandula)

Amikor Franciaországban tanultam, a kedvenc nassolni valóim a pralinék voltak. Nem csokoládéra gondolok, hanem karamellizált cukorral bevont mandulára. Karácsony tájt lehetett igazán sokfélét kapni. Akkor kóstoltam először a Lyon-i régióra jellemző rózsa pralinét. De mondhatjuk inkább rózsaszín pralinénak, mert csak a színében hajaz a rózsára, ízileg nem. A minap találtam,  egy rózsa pralinés kalácsot az egyik kedvenc francia oldalamon. Gondoltam, milyen kár, hogy ilyen pralinét nálunk, nem lehet kapni. De ha mi magyar háziasszonyok, vagyunk olyan leleményesek, hogy mindet elkészítünk házilag, akkor bizony a francia háziasszonyok is lehetnek. És bizony! Megtaláltam a receptjét, rengeteg féle változatban. Itt ennyi cukor, ott annyi, itt ennyi víz stb. Így kikalkuláltam az arányokat, 20 dkg mandulához. 15 dkg kell a kalácshoz, így még nasizni is maradt. Abszolút elégedett vagyok a végeredménnyel, azt kaptam amit szerettem volna. Utólag, talán lehetne, még egy kicsit sötétebb a színe. De akkor, már kukacoskodom egy kicsit. holnap hozom a hozzá passzoló kalácsot.
A cukor törmelék, kiváló díszítő, semmiképp nem kidobni való. Na meg finom is.

 Rózsa praliné:

160 g cukor – kristály vagy por
140 g víz
3-4 csepp színezék én wilton gél festéket használtam
20 dkg mandula – 80 db, hántolatlan

A hozzávalókat egy vastagabb falú fazékba teszem és elkezdem melegíteni. Kevergetem, hogy a cukor elolvadjon. Majd kb 10 percig kevergetem ezalatt, állandó forrásban lesz. Látni lehet, ahogy elkezd, húzni, karamellizálódni a cukor. Amikor elkezdi a kristályosodást, akkor gyorsan le kell kapni a tűzről, hogy ne legyen nagyon morzsalékos. Sütőpapírra szétterítem, és hagyom kb 20 percet száradni. Majd jól záródó, üvegbe teszem. 
Kiváló nasi, és finom kalácsba, bonbonba, vagy tortát is lehet díszíteni vele.

Nagyon szép a színe és kiváló díszítő!

Ebben a fázisban még nem hittem, hogy az lesz amit szeretnék 🙂




Kókusz pudingos csokoládés táska

Kókusz, csoki és pikk pakk kész. Kell ennél több. Nekem nem. A kis fiúknak készült reggelire. Korábban keltem, hogy megcsináljam nekik. Kinyitottam a sütőt, hogy kivegyem. Abban a pillanatban kinyílt a szobájuk ajtaja és két álmos kis mackó már jött is ki. Se puszi, semmi – Hát te meg mit sütöttél Anya. Már ehetjük is? Alig bírtak várni, amíg hűlt egy kicsit. Jóízűen bevágtak belőle két darabot, egy jó bögre kakaó kiséretében. Mikor megkérdeztem ízlett – e? A válasz csupán annyi volt: Anya ez isteni!

Kókusz pudingos  csokoládés táska:

1 csomag vaníliás puding
Ízlés szerint cukor
5 dkg kókusz reszelék
3 dl tej

A pudingport elkeverem a cukorral, majd a tejjel simára keverem. Sűrűre főzöm. Majd hozzákeverem a kókuszt. Hagyom teljesen kihűlni.

1 csomag leveles tészta
5 dkg csokicsepp
díszítésnek kókusz chips
1 tojás a kenéshez

A tésztát kinyújtom és kockákra vágom. Minden kocka egyik felére, kenek egy jó adag pudingot és megszórom csokival.  A másik felére vágok két nyílást. Ráhajtom a pudingos oldalra és összenyomkodom a széleket. Lekenem tojással, majd megszórom kókusz chips-szel.  Sütőpapíros tepsire teszem őket. 200 fokon aranybarnára sütöm.

Kávélikőrös fehér csokoládé krémmel töltött bonbon

Kaptam egy klassz új formát. Mágneses polikarbonát forma, nagyon tetszik, csak kicsit megkínlódtam vele. Az első alkalommal túlságosan erősen ütögettem meg a formát és kifolyt a mágneses rész alá a csoki. Így, nem bírtam kiszedni a formából. Most, ismét volt, időm bonbonozni és sikerült. Persze előtte kértem néhány tanácsot Praliné Zsuzsitól. Még külön, büszke vagyok magamra, mert viszonylag elég lágy volt a töltelék, és mégis sikerült letalpaznom. Nagyon szeretem a kávé – fehér csoki kombinációját, igazán finom lett.


Kávélikőrös fehér csokoládé krémmel töltött bonbon:

Töltelék:

50 ml tejszín
2 ek kávélikőr
5 dkg fehércsokoládé

A tejszínt felforralom, hozzáadom az aprított fehér csokit és simára keverem, majd hozzáadom a likőrt. Elkeverem és hagyom kihűlni, majd a hűtőbe teszem.

A csokoládét megolvasztom és temperálom. Majd az előkészített formába öntöm, kicsit megütögetem, hogy távozzanak a légbuborékok. Megfordítom és óvatosan hagyom kifolyni a felesleget. Kicsit rázogatom. Majd egy spakli segítségével lehúzom a maradék csokit a formáról. Hütőbe teszem. Majd egy jó óra múlva megtöltöm. Megint hűtőzik egy kicsit, végül ismét olvasztom és temperálom a csokit. Majd letalpazom, a felesleget lehúzom és megint hűtőbe teszem. Úgy egy óra múlva kifordítom a bonbonokat a formából. 

Ez egy nagyon leegyszerűsített változata volt az elkészítésnek. Hamarosan jövök egy részletesebb bejegyzéssel.



Vaníliás panna cotta pite vérnaranccsal – No. 52

Hát itt a vége! ez az 52. pitém. Tavaly, ugyanezen a napon készítettem, az első bejegyzést. Sokat gondolkodtam mit is süssek utolsónak. (Na de persze nem ez volt az utolsó pitém!) Végül a Férjem oldotta meg a helyzetet, ugyanis valami joghurtosat evett volna. Már régóta ki akartam próbálni a panna cottát, gondoltam, egy ropogós keksz alap, ideális párja lenne. Így is lett, nagyon jól passzolt. Idén még nem is ettem vérnarancsot, pedig szeretem, így amikor megláttam a zöldségesnél, el is dőlt, milyen gyümölcsöt, fogok, használni hozzá. A díszítés pedig szilikonos bonbon formában készült. Egyszerűen csak belekanalaztam a folyékony krémet, majd dermedés után kifordítottam és egy csepp csokival díszítettem.
Köszönöm, hogy velem tartottatok 52 héten keresztül!



Vaníliás panna cotta pite vérnaranccsal:

Keksz alap:

32 dkg kakaós omlós keksz darálva
5 ek olvasztott vaj

A vajat megolvasztom, a kekszet ledarálom. Majd összegyúrom. A formába tömködöm és 200 fokon 10 percet sütöm. Hagyom teljesen kihűlni.

Krém:

375 g natúr joghurt – 1 nagy doboz
2 dl tejszín
2 dl tej
ízlés szerint cukor
2 zacskó bourbon vaníliás cukor
6 lap zselatin – 10 g


A zselatint 5 percre hideg vízben áztatom. A joghurtot, a tejszínt, a tejet, a cukrokat egy lábasban felmelegítem, de csak annyira, hogy elolvadjon benne a zselatin. A zselatint kiveszem a vízből és kinyomkodom. Simára keverem a krémet és kicsit hűlni hagyom, majd a kekszes alapra öntöm. Hagytam egy keveset, ezt pedig szilikon bonbon formába kanalaztam. Ez lett a díszítés. 
kb 2-3 óra múlva megszilárdul. Díszítem és vérnarancs gerezdekkel tálalom.



Sós karamellás csokoládés pite – No. 51

Ez is egy újdonság legalábbis számomra. A sós karamella valami isteni finom. Amúgy is jól sikerült úgy egészében. Még a karamelláért, nem annyira rajongó, Férjemnek is nagyon ízlett. Nagy B. azt mondta, hogy imádja, hogy ilyen ragacsos. Nem akartam beton karamellát, kicsit nyúlósabbra vágytam. Csak két órát hagytam állni, – nem bírtak a fiúk tovább várni – így még kicsit nyúlós, folyós volt a karamellám. De 5-6 óra elteltével, már szép kemény, jól szeletelhető volt. Szóval aki külalakra is utazik, az bizony legyen türelmes kicsit.

 Sós karamellás csokoládés pite:

Tészta:

Az egyik legfinomabb kakaós tészta amit eddig készítettem. Nem csak pitének jó, de keksznek is nagyon finom lehet. Jól díszíthető.

1 és 1/3 csésze liszt
2 ek cukor
2 ek holland kakaópor
113 g vaj
3 tojás sárgája
1 csomag vaníliás cukor vagy aroma

A lisztet elkeverem a cukrokkal és a kakaóporral. Majd hozzámorzsolom a vajat, végül a tojássárgával és némi vízzel összegyúrom. 1 órát állni hagyom a hűtőben. Lisztezett felületen kinyújtom, a kivajazott formába teszem. Így vissza rakom 30 percre a hűtőbe. Megszurkálom sűrűn villával, majd vakon sütöm, 180 fokos sütőben 20 percig. Hagyom teljesen kihűlni.

Sós karamell:

1 és 3/4 csésze cukor
1/2 csésze méz
113 g vaj
125 ml tejszín
fél tk só

A cukrot elkeverem a mézzel és úgy fél csészényi vízzel. Elkezdem karamellizálni és mikor már szépen elválik az edény falától (kb 10 perc) hozzáadom a vajat, a tejszínt és a sót. A kihűlt tésztára öntöm.

Mikor a karamell megszilárdult, kb 2 óra, ráöntöm a csokoládé krémet. 

125 ml tejszín
125 g csokoládé

A tejszínt felforrósítom, és beletördelem a csokoládét. Simára keverem. Majd miután hűlt a karamellre öntöm. Hagyom szilárdulni, egy bő órát. Kis sóval megszórom a tetejét, díszítésnek.

Egy kis szösszenet. Az idei első nyuszikák, vasárnap voltak 1 hetesek:
 

Répa pite fehér csokoládés krémsajtos krémmel – No. 50

 Innentől van a finálé mondhatni. Ez az 50. pitém. Még a nyáron, amikor nyaral elcsúsztam a pitékkel. De úgy döntöttem nem év közben hozom be a lemaradást, hanem az utolsó hét, utolsó három napján. Tavaly március 13.-án kezdtem el a pités bejegyzéseket, és idén március 13.-án szeretném befejezni. Tehát visszaszámlálás indul. Holnap megint érkezem egy pitével. Íme az 50.
Nagyon szeretem a répás sütiket. Most pitében próbáltam ki és nem bántam meg. Nagyon jó lett és a krémje valami isteni. A fehér csokis krémsajtos krém nagyon jól passzol a répás ízvilághoz. Kis csokireszelék, és pillangók kerültek a tetejére. Mert bizony a kis fiúknak is tetszenek a pillangók.

  Répa pite fehér csokoládés krémsajtos krémmel:

Tészta:

1 és 1/4 csésze liszt
1 tk cukor
11 dkg vaj
bő csipet só
7-8 ek víz és ebben elkeverve 1 tk ecet

A lisztet elmorzsoljuk a vajjal. Hozzáadjuk a többi hozzávalót, majd a vízzel összegyúrjuk. A hűtőben állni hagyom 1 óra hosszát. Majd lisztezett felületen, kinyújtom és a ki vajazott  formába teszem. Elősütöm, 180 fokon, 10 percet vakon. Vagyis beleteszek egy sütőpapírt és öntök bele rizst, babot vagy bármit ami süthető. 10 perc után kiemelem, majd mehet bele a töltelék és tovább sütöm.

Töltelék:

1 csésze liszt
1/2 tk sütőpor
1/8 tk szódabikarbóna
csipet só
1 és fél tk fahéj
7 dkg olvasztott vaj
1 csésze cukor
1 kt vanília
1 tojás 
1 csésze reszelt répa
4 ek tej

A tojást elkeverem, a cukorral, a vajjal és a tejjel. Majd hozzákeverem a lisztet, a sót, a fahéjat, a sütőport, és a szódabikarbónát. Majd a végén hozzáadom a répát. Az elősütött tésztára öntöm és sütöm 35-40 percig.

Amikor kihűlt díszítem.


Krém:

1 tábla olvasztott fehér csokoládé
15 dkg krémsajt
1 tk vaj
1 zacskó vaníliás cukor
ízlés szerint porcukor

A csokit megolvasztom. A krémsajtot, kikeverem a porcukorral, a vaníliával és a vajjal. Majd elkeverem, a hűlt olvasztott csokoládéval.

Csokoládés – mandulás – vörösáfonyás babka

Igazi, finom kalács. Egyik kedvencem. A klasszikus babka csokoládés és most kicsit felturbóztam. Hamarosan megint megsütöm, ám ezúttal, morzsás tetőt is készítek hozzá. Gyerekeknek nagyon ízlett. A receptet két kalácsra, adtam meg, mert valljuk be egy kalács sosem elég. Legalábbis nálunk.
A recept fázisfotókkal megtalálható a desszert.eu-n.

Csokoládés – mandulás – vörösáfonyás – babka:

A tésztához:

  • 4 bögre búzaliszt (BL55)
  • 1.5 dl tej (3,5 %-os)
  • 2 db tojás
  • 10 dkg vaj (olvasztott)
  • 1 csipet
  • 3 dkg élesztő

A töltelékhez:

  • 10 dkg csokoládé – ét
  • 1 marék mandula (egész, hántolatlan)
  • 2 kávéskanál fahéj (őrölt)
  • 2 marék áfonya (aszalt)

A tejet felfuttatom az élesztővel. A lisztet egy tálba szitálom. Hozzáadom a felvert tojást, a vajat, a cukort, végül az élesztős tejet. Kidolgozom és a végén adom hozzá csak a sót. 30 percig kelesztem.
Miután megkelt, ketté veszem. Két téglalapot nyújtok belőle (természetesem egymás után). Megszórom, a csokoládé darabokkal, a mandulával, az aszalt vörös áfonyával és a fahéjjal.
A formákat kivajazom és kilisztezem.
Feltekerem, a töltött tésztákat, mintha csigát készítenék. 3 felé vágom rudanként, majd egymás mellé teszem őket a formába. Hagyom újabb 15 percig kelni.
180 C fokra elő melegített sütőben sütöm 40 percig. Mikor kész, kifordítom a formából. Szeletelem, tejjel nagyon finom.
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!